ÇOCUKLARLA TATİLE ÇIKARKEN


Anadolu Sağlık Merkezi’nden Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Özlem Ketenci Altıkardeşler yaz sıcağına karşı çocukların korunması için alınabilecek bazı önlemleri hakkında bilgi verdi.


Aşırı sıcaklarda çocuklara öncelikle daha serin bir ortam hazırlamak gerekiyor. Birinci kural olarak mutlaka hijyene dikkat edilmeli. Kaynağı bilinmeyen suların tüketilmemesi, ellerin tuvaletten çıktıktan sonra yemek öncesinde ve sonrasında yıkanması, şüpheli suların içilmemesi veya kaynatılarak kullanılması, çiğ sebze ve meyvelerin temiz sularla yıkanarak tüketilmesi ishal için alınacak önlemler.


Et, süt ve süt içeren tatlı, dondurma gibi yiyeceklerin güvenli yerlerden alınarak tüketilmesi her zaman buzdolabında saklanması gerekiyor. Çocuklarla yolculuğa çıkarken yanınıza beden derecesi, burun tıkanıklığı için serum fizyolojik damla, parasetamol içeren ilaç, antiseptik kremler, antihistaminik (allerji giderici) ilaçlar, yanık merhemi, böcek ve sinek ısırığı için kullanılabilecek jel, yara bandı alınması gerekir.


Yaz tatili sırasında çocukları saat 10.00-16.00 arasında güneşten korumak gerekiyor. Bu saatler haricinde de güneşe çıkarken mutlaka yüksek koruma faktörlü güneş kremleri kullanılmalı, güneşe çıkmadan yarım saat önce güneş kremi sürülmeli, iki saat aralıklarla tekrarlanmalı, terleme, denizden çıkma, duş sonrasında yeniden sürülmeli, uygulanırken cilde eşit miktarda yedirilerek, ince bir tabaka olarak sürülmelidir.


Vücuttan su kaybı olacağı için bol sıvı verilmeli, deniz veya havuzda gelişebilecek boğulma ve kazalara karşı çok dikkatli olunmalıdır. Yüzme bilmeyen çocuklar can yeleği eşliğinde ve ebeveynleri gözetiminde suya sokulmalıdır. Yaz aylarında terleme ile paralel artan sıvı kaybı nedeniyle çocuklar su, meyve suları, ayran gibi içeceklerle bol sıvı tüketmeli.


2 yorum:

TAZE NANE dedi ki...

Çok ama çok harika bilgiler bunlar.
Sevgiler.

mosquito dedi ki...

Faydalı bir post olmuş,teşekkürler..

Yorum Gönder