BİRKAÇ IPUCU İLE SAĞLIK KONTROLÜ

LONDRA'DAKİ KNE COLLEGE HASTANESİ GERONTOLOJİ (YAŞLANMA BİLİMİ ) ENSTİTÜSÜ'NDE PROF. DR. ROBERT BALE'NİN ARAŞTIRMASINDA VÜCUDUNZLA İLGİLİ ÖENMLİ DETAYLARA DİKKAT EDEREK SAĞLIĞINIZI KONTROL ALTINA ALABİLİRSİNİZ
 1. TIRNAKLAR:TIRNAKLARINIZA DİKKATLE BAKTIĞINIZDA HAFİF MAVİLİK YA DA MORLUK GÖRÜRSENİZ BU BİR KALP HASTALIĞI İLE KARŞI KARŞIYA OLDUĞUNUZ ANLAMINA GELEBİLİR. TIRNAKLARINIZIN AŞIRI KALIN OLMASI YA DA TIRNAKLARINIZIN ÜZERİNDE TÜMSEKLERİN OLMASI NEFES SORUNLARI HATTA AKCİĞER İLE İLGİLİ SORUNLARIN OLDUĞUNUN GÖSTERGESİ OLABİLİR.

 2. NEFESLERİNİZİ SAYIN: EĞER DAKİKADA 15 KEZ VE DAHA ALTINDA ALIP VERİYORSANIZ SAĞLIKLI CİĞERLERE SAHİPSİNİZDİR.EĞER 25 KEZ ALIP VERİYORSANIZ O ZAMAN SAĞLIĞINIZA DİKKAT ETMENİZ GEREKİR.

 3. GÖZLER:AYNADA GÖZLERİNİZDEN BİRİNE BAKIN.EĞER İRİSİN ETRAFINDA BEYAZ BİR DAİRE VARSA KOLESTROL SEVİYENİZ YÜKSEK ANLAMINA GELİR.KALP SORUNU YAŞAYACAĞINIZ ANLAMINADA GELEBİLİR.

 4. AVUÇ İÇİ: AVUÇ İÇİNİZE DİKKATLE BAKIN .EĞER KIRMIZI VE LEKELİLERSE KARACİĞERİNİZDE SORUN VAR DEMEKTİR.

 5. HAFIZA KONTROLÜ:BİR TEPSİYE RASTGELE 10 EŞYA KOYUN 10 SANİYE BAKIN KAÇ TANESİNİ HATIRLAYABİLDİĞİNİZ.İYİ BİR HAFIZA ALZHEIMER HASTALIĞINA YAKALANMA RİSKİNİ AZALTIR.

 6. KAS KONTROLÜ:SIRT ÜSTÜ YATIN.BACAKLARINIZ DÜMDÜZ OLSUN.BİR BACAĞINIZI HAVAYA KALDIRIN.BİR KİŞİDE AYAĞINIZA BASTIRSIN AYAĞANIZ YERE EĞİLİYORSA KASLARINIZDA BİR ZAYIFLIK OLDUĞU ANLAMINA GELİR.

 7. GÖRÜNÜŞ:ELMACIK KEMİKLERİNİZE BİR CETVEL YERLEŞTİRİN SONRADA CETVELİN ÜSTÜNE BİR KREDİ KARTI KOYUN.KARTI EN RAHAT OKUDUĞUNUZ UZAKLIĞI ÖLÇÜN.NE KADAR YAKINA GELİRSE GELSİN KARTI RAHAT OKUYOBİLİYORSANIZ GÖZ SAĞLIĞINIZ İYİ DEMEKTİR.

 8. TİROİT:KOLLARINIZI KARŞIYA YERE PARALEL OLACAK ŞEKİLDE UZATIN.ELLERİNİZE DİKKAT EDİN EĞER ELLERİNİZ TİTRİYORSA TİROİT OLMA RİSKİ VAR DEMEKTİR.

 9. DÜZ YÜRÜME: YERE BİR METRE UZUNLUĞUNDA BİR ÇİZGİ ÇİZİN.ÜZERİNDE RAHAT YÜRÜYEBİLİYORSANIZ VÜCUT KOORDİNASYONUNUZ İYİ DEMEKTİR.

 10. DOĞUM KİLOSU:ANNENİZE KAÇ KİLO DOĞDUĞUNUZU SORUN.3 KİLONUN ALTINDA DOĞMUŞ İSENİZ KALP SORUNLARIYLA KARŞILAŞABİLİRSİNİZ.

 11. BELİNİZİN KALINLIĞI:VÜCUT ŞEKLİNİZ ELMAYA BENZİYOR İSE KALP SORUNU YAŞAMA RİSKİNİZ FAZLA OLABİLİR.

 12. TUVALET SIKLIĞI: HER 3 SAATTE BİR TUVALETE BİRDEN ÇOK GİTME İHTİYACIMI HİSSEDİYORSUNUZ?DİYABETİN EN ERKEN UYARILARINDAN BİRİDİR.
 13. NABIZ KONTROLÜ:NABZINIZ 70 'İN ALTINDA İSE SAĞLIKLISINIZ DEMEKTİR.
 14. DİŞLERİ FIRÇALAMA:EĞER DİŞLERİNİZ KANIYORSA KALBİNİZ TEHLİKEDE DEMEKTİR.
 15. PARMAK UZUNLUĞU:İŞARET VE YÜZÜK PARMAĞI AYNI UZUNLUKTA OLAN KİŞİLERİN KALP KRİZİ GEÇİRME RİSKİ FAZLA.
 16. AYAK BİLEKLERİ:BAŞ PARMAĞINIZLA AYAK BİLEĞİNİZİN ARKASINA BASTIRIN EĞER BASTIRDIĞINIZ NOKTA ÇOK FAZLA ÇUKURLAŞIYORSA O ZAMAN KALP, AKCİĞER VE BÖBREK SORUNLARIYLA KARŞI KARŞIYA KALABİLİRSİNİZ.

3 yorum:

mehbup dedi ki...

Benim ufaklığım biri 2,5 kilo doğdu.Okuyunca içim cız etti..Sağlımız için önemli detaylar, kilo sorunu problem oldu.. Teşekkür ederim paylaşımınız için..

Keskinli,Ikizlerinannesi dedi ki...

canim vallaha cok isime yarayacak
bu bilgiler paylasimin icin sagolsin
sevgiler hayirli cumalar

gullesu dedi ki...

rica ederimmm:) yararlı olduysam ne mutlu bana:)

Yorum Gönder